10 złotych rad, jak znaleźć pracę

Przystępując do poszukiwania zatrudnienia, należy nastawić się na długą i ciężką pracę. Tylko nielicznym szczęściarzom udaje się znaleźć je w krótkim czasie. Aby sprostać temu zadaniu, musisz się do tego odpowiednio przygotować.

Znalezienie dobrej pracy na pewno łatwiej przychodzi osobom, wykazującym aktywność jeszcze w trakcie studiów i zdobywającym doświadczenie. Łatwiej także tym, którzy mieszkają w większych aglomeracjach lub są mobilni i elastyczni – gotowi w razie potrzeby zmienić miejsce zatrudnienia. Jednakże wszyscy potencjalni pracobiorcy muszą wykazać zaangażowanie, poszukując pracy.

Gdzie szukać?

Znajomi i rodzina

Najlepiej powiedzieć wszystkim dookoła, że szukasz pracy. Świat jest mały – nigdy nie wiadomo, czy koleżanka mamy nie prowadzi firmy i szuka pracownika, kuzyn nie otwiera własnej działalności – potrzebuje wspólnika; lub po prostu ktoś poleci Cię „koledze kolegi”. Poza tym często pracodawcy wybierają zaufane i zarekomendowane osoby.

Prasa, radio

Na rynku istnieje wiele wydawnictw zajmujących się ogłoszeniami o pracę lub wydających specjalny dodatek z ofertami. Z nich najłatwiej uzyskać informacje o lokalnym rynku zatrudnienia. Zawierają one również informacje o pojawiających się inwestycjach czy rozwijających się branżach. W radiu i telewizji pojawia się coraz więcej programów i audycji poświęconych rynkowi pracy (np. radiowe giełdy pracy).

Internet

Wraz z rozwojem technologii informacyjnych stał się on ogólnodostępną i bardzo popularną metodą poszukiwania zatrudnienia. Bardzo cenne są specjalne internetowe serwisy pracy. Można znaleźć w nich informacje o tendencjach na rynku pracy, metodach szukania, oferty praktyk, staży, szkoleń w kraju i za granicą, jak również różnorodne poradniki. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę wyraz „praca„, a wyświetlą nam się dziesiątki stron o tej tematyce.

Urzędy Pracy

Coraz mniej popularne, ale w pewnych branżach nadal wykazują sporą skuteczność. Poza tym, dzięki zarejestrowaniu się, masz możliwość uczestniczenia w bezpłatnych kursach czy szkoleniach podnoszących Twoje kwalifikacje. Dodatkowo istnieje możliwość, że zostaniesz wysłany na staż do jakiejś firmy; zarobki tam nie są może szczytem marzeń, ale to kolejne doświadczenie i wpis do Twojego CV oraz duża możliwość, że po stażu firma zatrudni Cię na stałe.

Agencje doradztwa personalnego

Takie firmy prowadzą własną bazę danych, do której można przesłać swoją aplikację. Pomogą także w napisaniu dobrego CV lub listu motywacyjnego, lub doradzą właściwy kierunek poszukiwania pracy.

Bezpośredni kontakt z pracodawcą

Coraz popularniejsza forma szukania pracy w Polsce (za granicą praktykowana od dawna). Tu sytuacja jest trochę odwrotna – Ty wybierasz firmę, która Cie interesuje, w której chciałbyś pracować i zanosisz lub przesyłasz swoją aplikację. Jeśli firma będzie prowadziła nabór na odpowiadające Ci stanowisko, masz duża szansę powodzenia.

Własna działalność gospodarcza

Jedną z możliwości jest założenie własnej firmy. Rozwiązanie takie ma swoje korzyści: zysk należy do nas, mamy dużą swobodę w organizacji czasu pracy, korzystny system rozliczeń podatkowych i brak bezpośredniego przełożonego :). Jednak podstawą jest tu dobry pomysł (znalezienie niszy rynkowej) i świetna organizacja – trzeba dbać o swój biznes, odpowiadać za klientów, mieć na względzie duża odpowiedzialność finansową i prawną.

Wiemy już mniej więcej, jakie mamy możliwości poszukiwania pracy. Każdy może wybrać sposób najbardziej odpowiadający jego wewnętrznym predyspozycjom i branży, w której szuka zatrudnienia. Przejdźmy teraz do najważniejszej kwestii.

Jak szukać?

  >

 • Określ interesujące Cię branże i firmy, a także swoje słabe i mocne strony. Ponadto zastanów się, jakie stanowisko by Ci odpowiadało i co jest dla Ciebie ważne w pracy. Według tych kryteriów będziesz selekcjonował oferty.
 • Wybierz odpowiadający Ci sposób poszukiwania pracy. Jak pisaliśmy wyżej, najprostszym sposobem, bez potrzeby ruszania się z domu, jest Internet. Co tutaj ważne – załóż osobną skrzynkę mailową (najlepiej z pełnym imieniem i nazwiskiem), pomoże utrzymać Ci to porządek wśród wysłanych aplikacji, poza tym pracodawca nie będzie traktował poważnie osoby posługującej się nickiem „bond007″ czy adresem „ania@buziaczek.pl”.
 • Miej przygotowane CV i LM, lecz nie trzymaj się jednej wersji – staraj się je dostosować do konkretnego ogłoszenia. W Internecie można znaleźć wiele ich wzorów i przykładów; nie kopiuj ich jednak, a dopasuj do własnych potrzeb, podkreślając umiejętności i doświadczenie, odpowiadające wymaganiom opisanym w ofercie pracy.
 • Bądź na bieżąco – zainstaluj sobie powiadomienie. Dzięki temu będziesz otrzymywać interesujące Cię oferty i zaoszczędzisz czas.
 • Interesuj się gospodarką, nowymi inwestycjami – sprawdzaj, jak rozwija się rynek, zmienia kodeks pracy; jeśli rozważasz wyjazd za granicę dowiedz się, jakie dokumenty będą Ci potrzebne.
 • Czytaj fora. Sprawdzaj jakie doświadczenia w poszukiwaniu pracy mają inni, jak negocjują swoje wynagrodzenie, co sadzą o danych pracodawcach. Na takich forach często można uzyskać informacje o nieuczciwych pracodawcach i prawdziwych warunkach niektórych „cudownych ofert”. Inni ludzie są najlepszym źródłem informacji.
 • Wysyłaj CV do wszystkich możliwych interesujących Cie pracodawców. Jak najwięcej ludzi musi wiedzieć, że szukasz pracy, czasem trzeba wysłać 20, 50 czy nawet 100 aplikacji, by w końcu trafić na dobra ofertę.
 • Nie odrzucaj ofert „poniżej godności”. Jest to bardzo częsty błąd. O ile ignorowanie ofert dotyczących akwizycji lub proponujących jedynie płatność w systemie prowizyjnym jest czymś całkowicie zrozumiałym, nagminne odrzucanie ofert, tylko z powodu ich „niedostateczności” jest błędem. Spójrzmy prawdzie w oczy – szansa na to, że od razu zostaniemy zatrudnieni przez dobrą firmę na świetnie płatnym stanowisku, jest raczej niewielka. Lepiej zacząć pracować, zdobywać doświadczenie i szukać lepszego zatrudnienia już jako pracujący. Bezrobocie jest najgorszym stanem dla szukających pracy.
 • Nie zniechęcaj się! Niepozorne drobne ogłoszenie może kryć za sobą ciekawą ofertę. Nie odbieraj sobie szansy otrzymania jej. Bądź wytrwały i konsekwentny. Po wysłaniu oferty możesz zadzwonić do firmy, by upewnić się, że dokumenty dotarły lub do kiedy możesz spodziewać się odpowiedzi. Postaraj się jednak nie przekroczyć cienkiej granicy pomiędzy zaangażowaniem a namolnością.
 • Jeżeli wiesz już gdzie chcesz pracować i co chcesz  robić, spróbuj zorientować się, jaka w przyszłej pracy panuje atmosfera i warunki. Możesz o to zapytać kogoś kto pracuje w firmie (oczywiście o ile nie jest to Twój przyszły szef lub pracodawca), nie chcesz przecież po podpisaniu umowy dowiedzieć się, że „u nas dzień pracy trwa 12 godzin”!

Powszechna jest opinia, że dla szukających pracy nastały ciężkie czasy. To prawda, że minęła epoka, w której pracę miał każdy, niezależnie od wykształcenia i kwalifikacji. To prawda, że dziś pracodawcy przebierają w kandydaturach i chcą najlepszych. Szukanie pracy nie jest proste. Lecz podstawą sukcesu w szukaniu dobrej pracy, jest konsekwencja w działaniu i optymizm. Bez względu na wszystko :).

Katarzyna Jaroczyńska

, , , , , , , , , , ,

 1. #1 by ag on Maj 27th, 2009 - 10:03 pm

  dlatego właśnie fajnie by było, żeby ktoś znalazł pracę za mnie :)

 2. #2 by ag on Maj 27th, 2009 - 10:15 pm

  „Wysyłaj CV do wszystkich możliwych interesujących Cie pracodawców. Jak najwięcej ludzi musi wiedzieć, że szukasz pracy, czasem trzeba wysłać 20, 50 czy nawet 100 aplikacji, by w końcu trafić na dobra ofertę.”

  Czyżby? Moim zdaniem, lepiej wysłać 5 CV, ale idealnie skomponowanych i w odpowiedzi na wymarzone oferty.

  „Nie odrzucaj ofert ‘poniżej godności’. Jest to bardzo częsty błąd. O ile ignorowanie ofert dotyczących akwizycji lub proponujących jedynie płatność w systemie prowizyjnym jest czymś całkowicie zrozumiałym, nagminne odrzucanie ofert, tylko z powodu ich ‘niedostateczności’ jest błędem. Spójrzmy prawdzie w oczy – szansa na to, że od razu zostaniemy zatrudnieni przez dobrą firmę na świetnie płatnym stanowisku, jest raczej niewielka. ”
  Szansa na wyrwanie się z zaklętego kręgu kiepskich posad będzie jeszcze mniejsza! Lepiej już zrobić dodatkowe studia lub się czegos po prostu nauczyc.

  „Czytaj fora. Sprawdzaj jakie doświadczenia w poszukiwaniu pracy mają inni, jak negocjują swoje wynagrodzenie, co sadzą o danych pracodawcach. Na takich forach często można uzyskać informacje o nieuczciwych pracodawcach i prawdziwych warunkach niektórych ‘cudownych ofert’. Inni ludzie są najlepszym źródłem informacji.”
  Inni ludzie mogą nam tylko podciąć skrzydła. Wiadomo, że nikt na forum nie napisze, jak bardzo jest zadowolony, za to odezwą się ci skrzywdzeni przez los.

 3. #3 by prawie_depresja on Czerwiec 26th, 2009 - 10:52 am

  „Nie zniechęcaj się!”

  Jak to możliwe??????????????

 4. #4 by mike on Lipiec 30th, 2009 - 9:58 am

  @ag
  jesli nie wierzysz w siebie – to wszystko moze cie zniechecic.
  ja akurat dzieki forom internetowym, uniknalem wplatania sie do firmy, która miesiac po wyslaniu przeze mnie aplikacji została zamknieta, a wlasciciele trafili do aresztu.

 5. #5 by jenkins on Lipiec 30th, 2009 - 8:33 pm

  Ja znalazłem swoją pracę przez internet, a dokładnie przez portale pracy i mi ten sposób najbardziej odpowiada! Szybko się przegląda oferty i od razu jest segregacja na miasto, zawód. Mi najbardziej odpowiada gazeta i jobexpress bo mają jasno poukładane oferty. A na tym drugim portalu nie trzeba się nawet logować więc jest wygodnie. Trzeba szukać szukać i zgłaszac się a w końcu coś się znajdzie fajnego!

 6. #6 by Pracownik on Kwiecień 1st, 2011 - 4:06 pm

  Moim zdaniem do najbardziej skutecznych sposobów szukania pracy należą pomoc znajomych i rodziny (co jest także zgodne z obiegowymi opiniami na ten temat) oraz bezpośrednie kontaktowanie się z konkretnymi firmami, nawet jeśli ostatnio nie publikowały one interesujących nas ofert pracy. Inną skuteczną metodą (może nie ze względu na jej wysoką efektywność, lecz dlatego, że dotyczy ona większości wakatów) są ogłoszenia z ofertami pracy, które coraz częściej publikowane są wyłącznie w internecie.
  O ile w dwóch pierwszych metodach szukania pracy bardziej liczy się nasza inwencja, przebojowość i kontakty personalne, o tyle w metodzie trzeciej, odpowiadaniu na ogłoszenia, najważniejsze jest doświadczenie zawodowe i wykształcenie.
  Jeśli mamy mało czasu na znalezienie pracy, najlepiej starać się wykorzystywać wszystkie te trzy metody, a także spróbować jeszcze innego sposobu szukania pracy. Jednak należy mieć na uwadze, że jednoczesne korzystanie z więcej niż 4-5 metod szukania pracy staje się nieefektywne, ponieważ nie jesteśmy wtedy w stanie w każdą z tych metod zaangażować się w dostatecznym stopniu.

 7. #7 by Tomasz Kruk on Maj 1st, 2011 - 6:51 pm

  Dobre rady, szukanie pracy to coraz trudniejsze zajęcie. Zapraszam na moją stronę: http://growbiz.pl/szukasz-pracy/

 8. #8 by Dominika on Luty 9th, 2012 - 6:09 pm

  Dobrze opracowany artykuł :) Warto też samemu roznosić CV do firm, nawet jeśli nie dali oni ogłoszenia.

  _________

  http://urlik.pl/www.mamyprace.pl/ – jak przejść przez rozmowę kwalifikacyjną?

 9. #9 by Agnieeszka on Wrzesień 11th, 2012 - 12:08 pm

  @ag
  Powiem tak, ja taką metodę obrałam w Lutym i cóż muszę powiedzieć że już jest wrzesień i nic. Więc metoda wysyłania CV i podań odpada….. najlepiej byłoby znaleźć dobrego znajomego, który jest pracodawcą i zatrudni……. w Polsce się zaczyna robić wielka h….. Pozdrawiam:))))

 10. #10 by Igor on Marzec 30th, 2013 - 3:57 pm

  U mnie sprawdza się tylko jedna podstawowa zasada: szukaj pracy korzystając z pomocy znajomych. Nie pomógł mi żaden Urząd Pracy, roznoszenie cv po obcych firmach.. tylko i wyłącznie znajomi.

(will not be published)
Subscribe to comments feed
 1. No trackbacks yet.

SetPageWidth